Tuesday 27 May 2008

Velika nagada Monaca, Monte Carlo F1

Na šesti dirki sezone svetovnega prvenstva formule 1 za VN Monaka je zmagal Lewis Drugo mesto je osvojil Robert Kubica. Na zmagovalni oder se je povzpel še Felipe Massa, ki je startal s prvega mesta in vodil do polovice dirke. Kimi Räikkönen je 11 minut pred koncem v boju za četrto mesto po trčenju v Adriana Sutila končal na 9. mestu.

Dirko je v rahlem dežju in na mokri stezi najbolje začel Massa, ki je povedel pred Hamiltonom. Slednji je že v prvem zavoju prehitel Räikkönena, a nato v petem krogu rahlo zadel v ogrado in moral na nenačrtovan zgodnji postanek v bokse. V osmem krogu je na stezo prvič zapeljal varnosti avto, ob ogrado sta zadela in končala svojo dirko David Coulthard (Red Bull) in Sebastian Bourdais (Toro Rosso), v istem krogu je bil prvič v ogradi tudi Fernando Alonso (Renault), ki je uspel nadaljevati.

Hamilton je z najhitrejšimi krogi na dirki pred svojim drugim postankom pridobil toliko prednosti, da je po njem zlahka ostal na prvem mestu. Massa je po drugih postankih izgubil eno mesto, na drugo je prišel Kubica. 16 krogov pred koncem je še drugič na stezo zapeljal varnosti avto, saj je Nico Rosberg raztreščil svojega Williamsa. Rosberg je odšel na preventivni pregled v bolnišnico. Sutilu se je še 10 krogov pred ciljem nasmihala najboljša uvrstitev v karieri, a je Räikkönen na izhodu iz predora izgubil oblast nad bolidom in trčil v Nemca, za katerega je bila dirka končana. V zadnjih minutah dirke, na že suhi stezi, do sprememb ni več prišlo.

_____
slika 1: Filipe Massa Ferrari Nedeljska dirka, Velika Nagrada Monaca - Monte Carlo
slika 2: Jarno Trulli Toyota Rubens Barrichello Honda Nedeljska dirka, Velika Nagrada Monaca - Monte Carlo, Formula 1 2008